Obezitenin sağlığımıza etkileri

OBEZİTENİN SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ NEDİR?

Obezite günümüz dünyasının en yaygın kronik hastalıklarının başında gelmektedir. Obezitenin temel nedenleri arasında sağlıksız beslenme biçimleri ve hareketsiz yaşam tarzı en ön saflarda yer almaktadır. Obeziteyi yenmek aslında sadece bir yaşam tarzı değişikliğiyle oldukça mümkündür. Obezite sonucu alınan kilolar maalesef bir çok sağlık problemine neden olmaktadır.

Kişileri aşırı kilolu ve obez yapan temel beslenme alışkanlıkları değiştirilmediği sürece obezite ve obezitenin etkilerinden kurtulmak pek mümkün görünmemektedir. Günümüz modern yaşam tarzı insanları daha hareketsiz bir yaşama sürüklerken önümüze sunulan yüksek kalorili ve diabetik hazır gıdalar ile insan sağlığı ciddi biçimde etkilenmektedir. Özellikle göbek ve göğüs çevresinde oluşan yağlanmalar hayati organlar üzerinde büyük tehdit oluşturmaktadır.

Obezite ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklar nedeniyle kullanılmaya başlanan ilaçlarla beraber insanlar hem sağlıksız gıdalarla beslenmenin sonuçlarına hem de ilaçların insan vücudunda neden oldukları yan etkilere maruz kalmaktadır. Bu durum ise zaten bozulan metabolik sistemi daha fazla yoracak bir kısır döngünün içerisine girilmesine neden olmaktadır. İnsanlar obezite nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklarını kullandıkları ilaçlar ile gidermeye çalışırken çok azı beslenme alışkanlıklarını değiştirmektedir 

Obezite ve onun getirdiği fiziksel ve ruhsal problemlerin çözümü öncelikli olarak mevcut yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile mümkündür. Doğru ve dengeli beslenmekle beraber daha hareketli ve egzersiz içeren bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki yıllar içinde oluşan bu sorunların birkaç haftada/ayda ortadan kaybolmayacağıdır.  

Obezitenin insan sağlığında neden olduğu önemli sonuçlar şunlardır
-Karaciğerde Yağlanma
-Kalp ve Damar Hastalıkları
-Diabet
-Solunum Hastalıkları (Koah-Astım)
-Yüksek Kolestrol
-Yüksek Tansiyon
-Safra Kesesi Taşı
-Eklem Ağrıları
-Kas ve İskelet Sistemi Rahatsızlıkları
-Uyku Problemleri
-Reflü ve Gastrit
-Sindirim Sitemi Bozuklukları
-Sosyal ve Psikolojik Problemler 

 

HEMEN ONLINE RANDEVUNUZU ALIN ÇÖZÜM İÇİN İLK ADIMI ATIN

RANDEVU

 

 

İLGİLİ  İÇERİKLER