Çağımızın hastalığı OBEZİTE nedir

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTE NEDİR?

 

Obezite yani yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu veya ilaç kullanımına bağlı hormonal bozukluklar sebebiyle oluşan ve günümüzde dünyada en yaygın olan hastalıklardan biridir. Obezite çoğunlukla günümüz modern yaşamının getirdiği yanlış beslenme alışkanlıklarının sonucu olarak oluşması daha yaygın bir sebeptir.

Günümüz insanı atalarına göre çok daha hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmekte ve bununla beraber iş yaşamında veya eğitim hayatında kısıtlı zaman aralıkları içinde fast food olarak adlandırılan,  tüm dünyada yaygın olarak kullanılan  hazır gıdalar ile beslenmektedir. Bu hazır gıdalar yüksek karbonhidrat ve kalori değerleri ile lezzet, trans yağlar ve yüksek şeker sunarken besleyicilik yönünden fayda sunmamaktadır.

Aynı zamanda tüketilen hazır gıdalar ile tüketilen şekerli ve gazlı içecekler ile vücuda alınan şeker seviyesinin yüksek olması sağlanmakta bunun sonucu olarak vücudumuz alınan bu yüksek değerde ki şekeri dengelemek için hızlı bir insülin salgılama durumuna geçmektedir. Vücudun insülin salgılaması ve şekerin normal değerlere gerilemesiyle birlikte tüketilen fast food öğününden 1-2 saat sonrasında tekrar acıkma meydana gelmekte ve kişi tekrardan bir hazır gıda ve ya atıştırmalık üzerinden açlığını bastırmaya çalışmaktadır. 

 

Atalarımızın hareketli yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarından tamamen uzaklaşmamızın sonucu olarak daha az hareket eden, fast food gıdalar, hazır market gıdaları ve donmuş gıdalar ile beslenen bir nüfusa dahil olduk. Bu yeni tip beslenmenin sonucu olarak vücut kimyamızı yıllar içerisinde bozmakla beraber, metabolizmamız vücutta bulunan faydalı ve zararlı yağ oluşumlarını dengeleyememektedir. 

Vücutta kaslarda, deri altında ve organlarda biriken bu faydasız yağların yararlı yağlardan orantısal olarak daha fazla olması sonucu kişi yıllar içerisinde vücut kitle endeksinin (boy ve kilo oranının) dışına çıkarak kilolu veya aşırı kilolu bir yapıya yani obezite boyutuna ulaşan kronik bir rahatsızlıpa sahip olmaktadır.

Obezite sorunu sadece fazla kilolu olmak anlamına gelmemektedir. Aşırı kilonun ve vücutta her kademede oluşan bu yağlanmanın sonucu olarak kardiyovasküler (kalp ve damar hastalıkları), diabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, romatizmal hastalıklar (kas ve eklem rahatsızlıkları), vücut iskelet yapısında dezenformasyonlar ile fitik gibi bir çok ciddi ve hayati rahatsızlıklar meydana gelmektedir. 

Obezite sorunu sadece fazla kilolu olmak anlamına gelmemektedir. Aşırı kilonun ve vücutta her kademede oluşan bu yağlanmanın sonucu olarak kardiyovasküler (kalp ve damar hastalıkları), diabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, romatizmal hastalıklar (kas ve eklem rahatsızlıkları), vücut iskelet yapısında dezenformasyonlar ile fıtık gibi bir çok ciddi ve hayati rahatsızlıklar meydana gelmektedir. 

 

HEMEN ONLINE RANDEVUNUZU ALIN ÇÖZÜM İÇİN İLK ADIMI ATIN

 

RANDEVU

 

ALAKALI İÇERİKLER